Ποια Λάρνακα – Ελσίνκι; H διαδρομή ήταν Κόλαση – Παράδεισος!

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε πολύ νωθρά στο παιχνίδι απέναντι στην Ελσίνκι. Λίγο μέχρι οι παίκτες μας να συνηθίσουν το πλαστικό γρασίδι, λίγο η ανετοιμότητά τους – αφού έπαιζαν το πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς-  μέχρι να καταλάβουμε που βρισκόμασταν βρεθήκαμε πίσω στο σκορ μόλις στο 11, σε μια φάση στην οποία τρείς παίκτες των Φιλανδών άλλαξαν τη μπάλα και 5 δικοί μας απλά την κοιτούσαν να καταλήγει στα δίκτυα.

Οι επιθέσεις και τα δοκάρια
Ο ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να αντιδράσει, κάνοντας όμως ανορθόδοξες επιθέσεις. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε όλο το πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάνει σουτ στον στόχο (on target), παρόλο που είχαμε και 2 δοκάρια (το ένα τυχερό με μακρινή σέντρα του Σέρτζιο και το άλλο με κοντινή κεφαλιά του Καρλάο).

Όταν το σενάριο έγινε εφιαλτικό
Τα πράγματα για την ομάδα μας έγιναν ακόμα χειρότερα όταν ο διαιτητής του αγώνα ανακάλυψε ένα πέναλτι εναντίων μας, βοηθώντας την ομάδα του Ελσίνκι να πάει στα αποδυτήρια για το πρώτο ημίχρονο με σκορ 2-0!
Σαν να μην έφταναν όλα αυτά, και τα 2 σέντερ μπακ μας είχαν πάρει από μια κίτρινη κάρτα. Το σενάριο στο ημίχρονο φάνταζε πλέον εφιαλτικό. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0. Η Ελσίνκι ήταν πάντα επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις και εμείς είχαμε τους 2 κύριους αμυντικούς μας να προσπαθούν να ανακόψουν τις φιλανδικές αντεπιθέσεις έχοντας χρεωμένη από μια κίτρινη κάρτα ο καθένας…  Επίσης, όλοι ξέραμε ότι η Ελσίνκι ήταν πιο έτοιμη ενώ ο ΑΠΟΕΛ σε κάποια φάση θα έμενε από δυνάμεις!

Το κομβικό σημείο
Το 49ο λεπτό ήταν κομβικό για τη συνέχεια του αγώνα. Ο Κάντζι της Ελσίνκι κτύπησε εκτός φάσης τον Βινίσιους και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα!
Ο ΑΠΟΕΛ είχε πλέον αριθμητική υπεροχή και ήθελε τουλάχιστον ένα γκολ για να έχει σοβαρές ελπίδες πρόκρισης στον επαναληπτικό. Στο 63 ο Δώνης έριξε στον αγώνα και τον Εφραίμ ο οποίος έδωσε φρεσκάδα και άλλο αέρα στις επιθετικές προσπάθειες του ΑΠΟΕΛ.

Από την Κόλαση στον Παράδεισο σε 4 λεπτά!
Τη λύση πάντως έδωσε ο Ντε Βινσέντι με στριφτή κεφαλιά (τον είδαμε να σκοράρει και στα φιλικά άλλες δυο φορές με τον ίδιο τρόπο) στο 71 μετά από σέντρα του Γκόμεζ. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης – ο οποίος πριν το γκολ δεν είχε αξιόλογη απόδοση – κυνήγησε μια φαινομενικά χαμένη μπαλιά και την έστειλε κατευθείαν στο κεφάλι του Σιέριταν ο οποίος και να ήθελε δεν θα μπορούσε να αστοχήσει από εκείνη τη θέση.

Η συνέχεια
Ο ΑΠΟΕΛ πάει στο ΓΣΠ με ένα πολύ καλό σκορ. Η Ελσίνκι εξακολουθεί να είναι επικίνδυνη και να θέλει προσοχή. Υποτίμηση μπορεί να μας φέρει τραγωδίες στυλ Μπακού (θυμίζουμε ότι και με την Μπακού είχαμε καλό αποτέλεσμα και το πετάξαμε στο ΓΣΠ). Στη Λευκωσία, δεν θα υπάρχουν πλαστικά χορτάρια, ο κόσμος θα σπρώχνει τη δική μας ομάδα η οποία θα είναι κατά ένα παιχνίδι πιο έτοιμη από τον πρώτο αγώνα. Είμαστε πιο ποιοτική ομάδα. Ας μην αυτοκτονήσουμε!